Az új Inytv. az 1997. évi CXLI. törvényt – a most már régi Inytv. -t – váltja, aminek az alkalmazása óta eltelt több, mint két évtized alatt szükségessé vált az ingatlan-nyilvántartási szabályozás reformja, mely az „E-ingatlan-nyilvántartás” című projekt (E-ING Projekt) keretében valósult meg. Az E-ING Projekt célja, hogy az ingatlan-nyilvántartást elektronikus adatbázissá fejlessze, az ingatlan-nyilvántartási eljárásokat teljes mértékben elektronizálja, ezzel csökkentse – többek között – a földügyi eljárások átfutási idejét. Mindezen célok elérése érdekében tehát létre jött az ingatlan-nyilvántartás digitalizációjának megfelelő jogszabályi környezet, amit a mai naptól kell alkalmazni. Fontos az a főszabály, hogy az új Inytv-t a 2025. január 15-én és az azt követően indult ingatlan-nyilvántartási eljárásokban kell alkalmazni.
A föld tulajdonjogának megszerzésére irányuló szerződéseknél, ha a szerződés hatósági jóváhagyása kell, akkor a 2025. január 15-én vagy azután indult ügyekben kell alkalmazni az új szabályokat.
Az E-ING rendszer egy négy modulból álló informatikai rendszer, ügyintézési felület, mely a Központi Azonosítási Ügynökön (KAÜ) keresztül Ügyfélkapu plusszal vagy DÁP-pal érhető el a webböngészőn keresztül a https://landing.eing.foldhivatal.hu/ oldalon.
A rendszer érzékeny jellegéből adódóan a bevezetés egymásra épülve több lépcsőben, modulárisan történik meg azért, hogy az átállási folyamat a lehetőségekhez képest minél zökkenőmentesebb legyen, és minimálisra csökkenjenek az informatikai szakrendszeri átállásokkal járó esetleges működési kockázatok. Erről a tegnapi napon közleményt adott ki a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium, mely szerint „az ingatlanforgalmi adatbázisok védelme érdekében a bevezetés átmeneti időszakában az ügyfelek jogi képviselői, más hatóságok, bíróságok a megszokott eljárásrenddel, továbbra is papír alapon nyújthatnak be kérelmeket, felhívásokat, elrendeléseket. A hatósági döntéseket is a megszokott rend szerint, de már az új elektronikus ingatlan-nyilvántartási adatbázissal szinkronban adja ki a földhivatal. Ezt követően elsőként a tulajdoni lapok válnak online hozzáférhetővé az új rendszerben, illetve a földhivatalokban dolgozók számára nyílik majd meg az új felület.”
A közlemény szerint tehát továbbra is papír alapon kell benyújtani a kormányhivatalokhoz az ingatlan-nyilvántartási és a földforgalmi eljárások iránti kérelmeket. Első lépésként az E-ING kormányhivatali ügyintézői oldala (back-office) indul el, mely az ügyek feldolgozását érinti. A földforgalmi hatósági eljárások ügyintézése az ügyfelek részéről (front-office) egyelőre az eddigi rend szerint történik, a kérelmeket továbbra is papíralapon kell benyújtani és az eddigiek szerint értesülnek az ügyfelek a döntésről.
NAK / Dr. Farkas Diana