Indul az idei Tanyafejlesztési Program, amelyet a Vidékfejlesztési Programhoz igazítottak. A tanyán élők három célterületre, összesen 720 millió forintos keretösszegben pályázhatnak – jelentette be a földművelésügyi miniszter.
A 2016. május 4-én rendezett sajtótájékoztatón Fazekas Sándor elmondta: a települési és térségi fejlesztések támogatására biztosított keretösszeg 200 millió forint, a tanyagazdaságok indításának és fejlesztésének mezőgazdasági csekély összegű támogatására 400 millió forint áll rendelkezésre. Emellett a tanyák lakóépületeinek felújítására, valamint lakó- és vagyonbiztonságot szolgáló egyéni fejlesztésekre is lehet pályázni, 120 millió forintos keretösszeggel.
A miniszter felidézte, hogy a Tanyafejlesztési Program 2011-ben indult, öt év alatt 1440 pályázatot bíráltak el pozitívan, amely mintegy 7,4 milliárd forintnyi fejlesztést jelentett. A Tanyafejlesztési Programot kizárólag nemzeti forrásból finanszírozzák – tette hozzá.
V. Németh Zsolt környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkára elmondta: az eddigi tapasztalatok alapján hetvenöt százalékra emelték a nyertes pályázatokhoz nyújtható előlegfizetési lehetőség mértékét. A korábbi években ez huszonöt, illetve ötven százalék volt.
Továbbá a Tanyafejlesztési Programot a Vidékfejlesztési Programhoz igazították, hogy elkerülhető legyen a párhuzamos finanszírozás, ez európai uniós szabály is – jegyezte meg. Így például a Tanyafejlesztési Programban már nem lehet pályázni külterületi utak fejlesztésére, útkarbantartó gépek vásárlására, valamint villany-, víz- és szennyvízberuházások támogatására sem.
Az államtitkár ismertette, hogy a települési és térségi fejlesztések támogatása körében pályázni lehet például a tanyasi termékek védjegy- és minőségrendszerének bevezetésére, fejlesztésére. Ebben a programban egy-egy pályázó – például egy helyi önkormányzat – ötmillió forintot kaphat kilencvenszázalékos támogatás mellett. A tanyagondnoki szolgálatok fejlesztésére – például kis értékű gépek beszerzésére, képzésre – szintén lehet pályázni, a pályázható összeg tízmillió forint kilencvenszázalékos támogatás mellett.
A tanyagazdaságok indításának és fejlesztésének támogatására hárommillió forint pályázható általában hetvenöt százalékos támogatottsággal. De a negyven év alatti fiatal gazdák számára a támogatottsági szint kilencvenszázalékos. A tanyák lakóépületének felújítására, valamint lakó- és vagyonbiztonságot szolgáló egyéni fejlesztésekre ugyancsak kapható támogatás, ami maximum négymillió forint lehet hetvenöt százalékos támogatottsági szinttel.
Az államtitkár elmondta még: a pályázati felhívások várhatóan a jövő hét második felétől a kormany.hu weboldalról tölthetők le, illetve elérhetők awww.hermanottointezet.hu honlapon is. A pályázatok benyújtásához az internetes felület a Herman Ottó Intézet honlapján a pályázati felhívások megjelenését követő harmincadik naptól, várhatóan ez év június első felében nyílik majd meg, a pályázóknak így harminc napjuk lesz a felkészülésre.
Forrás: MTI