A Leader egy francia meghatározás rövidítése, amelynek jelentése: közösségi kezdeményezés a vidék gazdasági fejlesztéséért. A Leader Program az Európai Unió egyik legsikeresebb közösségi kezdeményezése.
Lényege, hogy a helyi problémákat az ott élőkből alakult akciócsoportok irányításával és aktív közreműködésével oldják meg. Most, úgy tűnik, hogy az unió által hozott bürokratikus intézkedések ellehetetlenítik a magyarországi Leader programot. Tüntettek a csoportok megmaradásáért.
Demonstrációt tartott a Leader Egyesületek Szövetsége az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete előtt, mert álláspontjuk szerint a döntések nyomán elbukhat a csoportok nagy része. (A Velencei-tó környékén is működik helyi akciócsoport. Tevékenységük következtében pályázatok során nyertek pénzt a helyiek, amelyek révén szép számú fejlesztés valósult meg.)
A Leader program a közösségvezérelt helyi fejlesztéseket támogatja 100 százalékos mértékben, országszerte 105 akciócsoport működik. A hétfői budapesti demonstráción elhangzott, hogy 2017. január 1-jével működés-, illetve fizetésképtelenné válhat a helyi akciócsoportok nagy része, mert az uniós intézkedések miatt a Leader programokban a kiírt forrásokat a Leader szervezetek nem tudják lehívni.
A helyzet megoldásához Brüsszelből várnak segítséget, ezért az elnök petíciót adtak át Zupkó Gábornak, az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete vezetőjének. Petíciójában a szövetség arra hívta fel a figyelmet, hogy az Európai Unió hivatalnokai számos adminisztratív akadályt (előleg, bankgarancia) építettek az egyszerűsítés útjába, így a Leader szervezetek csaknem fél éve javarészt hitelből vagy ingyen dolgoznak, és most már erejük végére értek.
A petíció szerint „az egész Európában működő Leader program magyarországi csődje katasztrofális lenne, mert a vidék, különösen a kistelepülések számára egyedüli valóságos fejlesztési lehetőséget és forrást a Leader szervezetek által megalkotott programok jelentik”.
A szövetség elnöke, Finta István a Leader akciócsoportok megszűnésének a kockázataira rámutatva elmondta, hogy az 500 vagy annál kevesebb lakossal rendelkező települések, amelyekből 1000 van Magyarországon, egyedül a Leader szervezet révén juthatnak fejlesztési forráshoz.