A kötelező képzések pótlólagos teljesítésére nyílik lehetőség

Hozzájuthatnak az elnyert támogatáshoz azon ügyfelek is, akik a 2007-2013 közötti uniós fejlesztési időszakban a megadott határidőig nem tudtak részt venni azokon a kötelező képzéseken, amelyek a kifizetés feltételeként szerepeltek az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) egyes intézkedéseiben. Az ügyfelek számára könnyebbséget nyújtó rendelkezések a Magyar Közlöny 2015. évi 202. számában jelentek meg.

A módosításoknak köszönhetően lehetőség nyílik többek között az elmaradt, vagy a jogszabályban előírt határidőig el nem indított kötelező képzések pótlólagos elvégzésére is. Miután a Miniszterelnökség közbeszerzési eljárásban kiválasztja a képző szervezetet, az érintettek értesítést kapnak a kötelezettség teljesítésének határidejéről, amely nem lehet több az értesítő kézhezvételétől számított 6 hónapnál. Amennyiben az ügyfél nem vesz részt a képzésen, akkor a jogszabályban előírtaknak megfelelően vissza kell fizetnie a támogatás egy részét, illetve a jogkövetkezmények csak ez esetben alkalmazandóak vele szemben.

A 2009-2019 közötti környezetvédelmi célú gyeptelepítésben érintett, az agrár-környezetgazdálkodási támogatásokat igénybe vevő gazdálkodók számára lényeges változás, hogy a gazdálkodási naplót 2016. január 1. és 2018. december 31. között naptári évre, míg 2019-ben január 1-től augusztus 31-ig kell vezetni. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) számára az elektronikus adatszolgáltatást a tárgyévet követően január 1. és március 1. között kell benyújtani. Fontos, hogy hiánypótlásra nem lesz lehetőség.

A gyorsabb ügyintézés érdekében módosult továbbá az Európai Halászati Alap 2. prioritási tengelyén meghirdetett beruházási támogatásokat szabályozó rendelet. Ennek értelmében a támogatási kérelem elbírálásához szükséges adatszolgáltatási és nyilatkozattételi kötelezettséget az ügyfél személyesen is teljesítheti.

A Miniszterelnökség az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alap, valamint az Európai Halászati Alap jogcímrendeleteinek módosításával a sikeres programzárást, uniós forrásvesztés elkerülése mellett az érintett ügyfelek teljes forráshoz jutását és a fejlesztések eredményes befejezését segíti elő.

(Miniszterelnökség)