Idıpont: 2010. november. 25
Helyszín: Hódmezővásárhely, Takács Ferenc Képző Központ
Egyesületünk részéről Kovács Tibor vett részt a Magyar Nemzeti Hálózat regionális rendezvényén. Az eseményről készült emlékeztető.
Tóth Péter, osztályvezetı Vidékfejlesztési Minisztérium (VM Vidékfejlesztési Főosztály:nyitotta meg, beszédében üdvözölte az új fórumot, ahol lehetıség nyílik a különböző vélemények egyeztetésére. Felhívta a figyelmet arra is, hogy az akadémia jelentése eredetileg nem az iskoláztatás, sokkal inkább a párbeszéd, véleménycsere. Bencze Szilvia EU Referens VM Vidékfejlesztési Fıosztály: beszélt a felkészülésről az EU elnökségre. Bevezetésként ismertette a hallgatósággal az Európai Unió döntéshozatali struktúráját, majd az unió Tanácsának soros elnökségi tisztségének intézményét mutatta be, melyet 2011. január 1. és június 30. között Magyarország elsı ízben tölt be. Bencze Szilvia elmondta, hogy hazánk szempontjából ez igen fontos lehetıség és kötelezettség, hiszen politikai, diplomáciai, szakmai és kommunikációs feladatokat egyaránt jelent, illetve hosszú évekre meghatározza az elnökséget adó ország „imázsát” a féléves mőködése. Bencze Szilvia az elnökségünk sikerének kulcsát a Margot Wallström-tól kölcsönzött elmélet alapján határozta meg: jól megválasztott tartalom, jól kialakított partnerség, a lakossági részvétel, az elnökségi feladatok gondos megtervezése és beépítése a
kormányzat cselekvési programjába. Papp Gergely, tudományos munkatárs Agrárgazdasági Kutató Intézet: tudományos munkatársa mutatta be a Közös Agrárpolitika (KAP) várható változásait. Prezentációját a KAP meghatározásával kezdte, mely véleménye szerint az Európai Unión belül is különösen összetett, de minden kétséget kizáróan az EU egyetlen mőködı közösségi politikája. Hangsúlyozta, hogy a sok probléma ellenére sem szabad figyelmen kívül hagyni a KAP pozitív hozadékait. Papp Gergely álláspontja szerint az EU, a KAP nélkül csupán országok csoportja, melyek között útlevél nélkül lehet utazni – a KAP, hibáival együtt is, az EU egyik fontos szimbóluma. Az EU mőködési és döntési mechanizmusából adódóan, tényleges gazdasági és népességi súlyunknál nagyobb szerepünk lehet a KAP átalakításában – a leghevesebb viták és a lényegi kompromisszumok előreláthatóan éppen Magyarország soros EU elnökségének idején várhatóak Pál Gábor, fiatal gazdálkodó: az AGRYA társelnöke és fiatal gazdálkodó vette át a szót.
Prezentációjában a közös agrárpolitikát mutatta be a gazdák, elsısorban a fiatal gazdák, szemszögébıl. Rámutatott a KAP által elért eredményekre, mint az élelmezés- és élelmiszerbiztonság, a minőségi élelmiszertermelés, kultúrtáj és biodiverzitás fenntartása, állatjóléti intézkedések, vidéki területek fejlesztése, de felhívta a figyelmet az okozott károkra és hátrányokra is. A KAP kívánatos elemei közül kiemelte a gazdálkodói és fogyasztói kockázatok mérséklését, a közjavak honorálását és a kölcsönös megfeleltetés egyszerősítését, a fiatal gazdák álláspontját vázolta. Eszerint szükség van célzott agrárpolitikára, stabil és kiszámítható költségvetésre, közvetlen kifizetések átlátható elosztására, piacorientált KAP-ra, közjavak honorálására és nem utolsó sorban Fiatal Gazda Csomagra.
Tóth Péter (VM): A konferenciát zárta a vidékfejlesztés támogatásának fontosságát és a fiatal gazdák arányának alacsony számát emelte ki az elhangzottakból.