Nemzetközi Leader Konferencia Brüsszel 2011 január 19-20.

Az Európai Vidékfejlesztési Hálózat (EN RD) és a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat szervezésében kétnapos konferencián találkozott Brüsszelben az Európai tagállamok Vidékfejlesztési Helyi Akciócsoport képviselői. Magyarországot húsz vidékfejlesztési szakember képviselte.

A konferencia célja volt, hogy a LEADER program megvalósításával nem túl régóta foglalkozó és az újonnan alakuló LEADER egyesületek szakemberei ismereteiket bővítsék, kapcsolataikat építsék különböző érdeklődési területeken és megoszthatják egymással eddigi munkájukat, tapasztalataikat. Segítették egymást jó ötletekkel és jó gyakorlatok bemutatásával. Ezáltal lehetőség nyílt a jövőbeli együttműködési elképzeléseik bemutatására, mellyel partnereket kerestek és találtak a közös fejlesztési elképzelések megvalósításához.

A munkaértekezlet plenáris ülésének megnyitóján Dacian Cioloş az Európai Unió mezőgazdasági biztosa videó üzenetben köszöntötte a jelenlévőket. Hangsúlyozta a helyi erőforrások helyi célokra való felhasználását, valamint a megszerzett tudás és tapasztalatok megosztását, mely  kiemelten fontos a LEADER program megvalósítása szempontjából.

A találkozó levezető elnöke J.M. Sousa Uva (DG AGRI) elmondta és kiemelte a konferencia résztvevőinek, hogy használják ki a tanácskozás nyújtotta lehetőségeket, gondolkodjanak és működjenek együtt a tudásfejlesztés, tapasztalatcsere, hálózatépítés és közösségi javak megőrzésének területén, osszák meg egymással a megszerzett ismereteiket a minél jobb eredmények elérésének érdekében.

Petri Rinne, az Európai Vidékfejlesztési Szövetség (ELARD) soros elnöke fontosnak tartotta, hogy a vállalkozók a civilek és az önkormányzatok szorosabb együtt- működését. Átláthatóvá kell tenni a működést, új közreműködőket kell találni és új alkalmazási lehetőségeket a vidékfejlesztésben. A LEADER programok megvalósítása a világon bárhol lehetséges, lehetőséget ad az emberek mozgósítására, a helyes gyakorlatok, jó példák bemutatásával pedig a tanulási folyamatokat könnyíti meg.

A konferencia legfőbb tanulságának egyike az volt, hogy a fiatalok szerepét erősíteni kell. Tagállamok LEADER csoportjaival való kapcsolat fejlesztése és a megfelelő tapasztalat csere, egymás segítése, az információk átadása, a képzések megkezdése és a folyamatos kapcsolattartás.